Boeing 3D yazıcıyla uydu üretmeye hazırlanıyor

3D yazıcılarla ilgili yapılan her yeni çalışmada ufkumuz biraz daha genişliyor. 3D yazıcılar artık sadece basit ürünler geliştirmek için kullanılmıyor. Üstün mühendislik gerektiren dev yapılarda bile karşımıza çıkıyor. Son olarak Boeing’in 3D yazıcıyla geliştirmeyi planladığı uydular, bu teknolojinin ulaşabileceği noktaları net bir şekilde ortaya koyuyor. 

The Wall Street Journal’ın haberine göre Boeing, uyduların üretim sürecine 3D yazıcıları dahil etmeyi planlıyor. Böylece uydunun bazı parçalarının yazıcılar tarafından geliştirileceği ve üretim için gereken insan gücünün azalacağı ifade ediliyor. Daha az çalışanla üretimin gerçekleşmesi, maliyetin de önemli ölçüde düşmesi anlamına geliyor. Normalde uyduların üretim maliyetinin çok yüksek olduğunu ifade eden Boeing’in uydu departmanının başındaki isim Paul Rusnock, bu şekilde üretime devam etmelerinin çok zor olduğunu ve dolayısıyla maliyeti düşürmek için üretimde değişiklikler yapmaya hazırlandıklarını belirtiyor.

Birkaç şirket halihazırda maliyetleri düşürebilmek ve ucuz uydular üretebilmek için modüler parçalar kullanıyor. AirBus ve OneWeb isimli girişimin Florida’da kurduğu üretim tesisinde her biri 500 bin dolara mal olan küçük çaplı uydular robotlar tarafından geliştiriliyor. Boeing daha büyük çaplı uydular geliştirdiği için üretimi bu denli kolaylaştırmak mümkün görünmese de 3D yazıcıların kullanımıyla maliyetin önemli ölçüde azalacağı düşünülüyor.

 

Kaynak The Wall Street Journal
Boeing 3D yazıcıyla uydu üretmeye hazırlanıyor

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın