Ford’dan insan kalçasını taklit eden robot [Video]

Satışa çıkmamış bir otomobilin koltuğunu uzun vadeli olarak nasıl test ederseniz? Bunun için gerçek insanlardan yararlanamayan Ford, insan kalçasını simule eden robot ile geleceği görüyor.

Robutt olarak isimlendirilen robot, ilk olarak yeni Fiesta modelinde kullanılmış. Özel bir çalışmanın ürünü olan Robutt, şirkete yeni otomobilinin koltuğunu uzun vadede test etme şansı veriyor. Normal insanların araç koltuklarını oturuşunu inceleyen ve robotu buna göre özelleştiren şirket, böylece gerçeğe en yakın sonucu sağlayabiliyor. Sadece üç haftada 10 yıllık oturma deformasyonu elde edebilen otomobil devi, böylece otomobilin geleceğini görmüş oluyor. Burada elde edilen bilgiyle koltukları daha iyi hale getiren üretici, resmi açıklamada 25 bin oturma denemesi yapıldığını belirtiyor. Bu denemeyi özel basınç haritalarından yapan firma, Robutt ile daha önceki çözümlerden daha iyi sonuçlar aldığını söylüyor.

Ford, yeni robot modeliyle kaliteyi arttırmak istiyor

Oturma tipi yanında ağırlığı da simule eden şirket, Robutt‘ı artık diğer otomobil testlerinde de kullanıyor. Fiesta denemelerinden oldukça iyi sonuçlar alan üretici, hem sürücü hem de yolcu tarafına odaklanıyor. Konu hakkında açıklama yapan dayanıklılık mühendisi Svenja Froehlich, sonucu “Otomobilimize girdiğiniz ilk andan itibaren koltuk konfor ve kaliteli bir izlenim yaratıyor” şeklinde yorumluyor. Deneme süreci gösteren videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Ford’dan insan kalçasını taklit eden robot

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın