Flightradar’da dünya haritasına baktığınızda Tibet’in üzerinde neredeyse hiç uçak olmadığını görebilirsiniz. Bunun birkaç nedeni var.

Oksijen Yetersizliği ön planda, uçaklardaki acil durum maskelerinde oksijen desteği max 15-20 dakika kadar yeter. ancak bu tükenmeden önce pilotların 10.000 ft’e inme kuralları var. bu bölgede bunu başarmak oldukça güç, imkansız.

Türbülanslar, tibet platosu ve çevresinde çok şiddetli ve görünmez derecede türbülansların olması. yüksek dağlar sebebiyle dengesiz ve şiddetli hava akımları.Havallimanı Yetersizliği, acil durum inişi için uygun bölge bulunmaması. var olan havalimanlarının da çok az pilot tarafından tecrübe edilmiş olması. tibet’te 2 havalimanı var ancak pistler kısa ve küçük uçaklar için uygun. Radarcı Gözetmen olmaması, bölgede uçaklardaki radar sistemini destekleyecek radar sisteminin olmayışı daha doğrusu olamayışı. hem coğrafi sebepler, hem de yetkin insan. hadi diyelim yetkin insanı bulduk kim -50 dereceyi bulan soğukta, dağın tepesinde yalnız başına kim bu işi yapmak ister?..

Tibet Semalarında Uçuş Neden Yasaktır

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın