Universal Robots’tan robot programlaması için ücretsiz çevrim içi eğitim

Robot teknolojisi hızla gelişirken iş dağılımları da bu durumdan bir hayli etkileniyor. İnsanlarla beraber çalışan robotların dilinden anlamaksa her geçen gün biraz daha önem kazanıyor. Ancak bunun için yüksek meblağlar ödemeniz gerekmeyebilir. Universal Robots ücretsiz çevrim içi eğitim programını duyurdu.

Robot okur yazarlığını artırmayı hedefleyen Universal Robots, robot programlaması için Universal Robots Akademi‘de herkese açık bir ücretsiz eğitim imkanı sunuyor. Bu eğitim programı ile cobot olarak adlandırılan insanlarla iş birliği yapan robotların kurulumu ve programlaması, gerçek robot parçaları kullanılmaksızın sanal ortamda gerçekleştirilebiliyor. Cobot konseptini öğrenmek isteyen kullanıcılar da Universal Robots Akademisi’ne giriş yaparak temel programlama becerilerine hakim olabilecekleri bilgileri elde edebiliyor.

Çevrim içi eğitim modülleri altı aşamadan oluşuyor. Bunun aşamalarda uç uyarıcılar eklenmesi, I/Os bağlanması, temel programların yaratılmasının yanı sıra cihazların kurulumu ve güvenlik bölgeleri de yer alıyor. Oldukça basit öğrenme dinamikleriyle sunulan bu modülleri tamamlamak ise yaklaşık 87 dakika sürüyor. Universal Robots Akademisi, bu modülleri İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca ve Çince olmak üzere beş farklı dil desteğiyle öğretiyor. Ne yazık ki Türkçe dil seçeneği yer almıyor.

Universal Robots yeni Akademi modüllerine ek olarak ayrıca destek sitesi üzerinden ücretsiz simülatör ve diğer çevrim içi kaynaklara da ücretsiz olarak erişim imkanı sunuyor. Böylece öğrenciler herhangi bir kullanıcı lisansına gerek duymadan bilgileri indirerek kullanabiliyor. Bu oldukça faydalı programa katılmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Universal Robots’tan robot programlaması için ücretsiz çevrim içi eğitim

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın